Prawo

Jak rozwiązać problem głośnego sąsiada?

Czy masz hałaśliwych sąsiadów, którzy zakłócają spokój w Twoim domu późno w nocy lub w weekendy i czy zastanawiasz się, czy to się kiedykolwiek skończy? Jeśli obecnie znajdujesz się w sytuacji, w której hałas w sąsiedztwie wymyka się spod kontroli, oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby rozwiązać problem.

1. Porozmawiaj z sąsiadem

Sąsiedzi często nie są świadomi niepokojących działań. W związku z tym, pierwszym krokiem jest rozmowa z sąsiadem (sąsiadami) i próba osobistego rozwiązania sporu. Czasami samo zwrócenie uwagi na sytuację szybko i łatwo rozwiązuje problem.

2. Zdobądź kopię lokalnego rozporządzenia miejskiego lub powiatowego

Jeśli nie możesz rozwiązać problemu rozmawiając z hałaśliwymi sąsiadami, następnym krokiem jest uzyskanie kopii przepisów prawnych dotyczących hałasu. W rzeczywistości sąsiedzi, którzy nie przestrzegają tych rozporządzeń, mogą podlegać ostrzeżeniom lub ewentualnemu postępowaniu sądowemu. Zrób kopię i daj sąsiadowi jako przyjazne, obywatelskie przypomnienie, aby zmniejszył głośność uciążliwego hałasu.

3. Zawiadom sąsiada na piśmie

Jeśli kroki 1 i 2 nie przyniosą rezultatu, można ponownie ostrzec sąsiada, tym razem na piśmie. Chociaż nigdy nie należy celowo grozić, należy uprzejmie poinformować sąsiada (sąsiadów), że jeśli sytuacja związana z uciążliwym hałasem nie ulegnie poprawie, jesteśmy gotowi powiadomić policję. Dołącz do listu kopię poprzedniego rozporządzenia w sprawie hałasu i zachowaj ją dla siebie na wypadek, gdybyś był zmuszony pozwać sąsiada do sądu.

4. Zadzwoń na policję

Jeśli wykonałeś wszystkie powyższe kroki, a Twój sąsiad (sąsiedzi) nadal powoduje hałas, zadzwoń na policję. Możesz wezwać policję w sprawie hałaśliwego sąsiada od razu, kiedy hałas stanie się uciążliwy, niezależnie od sytuacji. Funkcjonariusze będą jednak bardziej przychylni, jeśli zobaczą, że wielokrotnie próbowałeś rozwiązać problem na własną rękę.

5. Sprawa sądowa

Jeśli nadal nie zrobiono nic, aby naprawić sytuację związaną z hałasem, możesz pozwać sąsiada(ów) do sądu ds. drobnych roszczeń. Ma to na celu wyegzekwowanie prawa, a w ramach roszczenia możesz poprosić o pieniądze, które zrekompensują Ci trudy i zakłócenia, jakie spowodowała ta sytuacja.

Przed wystąpieniem do sądu należy udowodnić następujące rzeczy:

 • Występowanie nadmiernego i przeszkadzającego hałasu (głośna muzyka, szczekający pies, maszyny, itp.).
  Opis i położenie nieruchomości.
  Wpływ hałasu na sąsiedztwo.
  Częstotliwość i czas trwania hałasu.
  Głośność i natężenie hałasu.
  Wielokrotne próby rozmowy z sąsiadem(ami) w celu zmniejszenia hałasu
  Wszelkie raporty dla lokalnej policji, nagrania lub zeznania sąsiadów i/lub innych świadków.

Similar Posts