Każdy prawnik, niezależnie od dziedziny, w której się specjalizuje, powinien posiadać pewne umiejętności, które pomogą mu być lepszym w swojej pracy, poznajmy tutaj jakie są cechy dobrego prawnika.
1. Dobra komunikacja ustna
Prawnik bez dobrej komunikacji ustnej jest skazany na porażkę, a język jest jednym z najważniejszych narzędzi każdego prawnika. Dobre umiejętności komunikacyjne pozwolą Ci w sposób jasny, zwięzły i logiczny wyjaśnić swoje stanowisko w sądzie, klientowi lub innym prawnikom. Musisz również biegle posługiwać się terminologią prawniczą, posiadać umiejętność słuchania i reagowania w sposób spójny.
2. Dobre umiejętności w zakresie komunikacji pisemnej
Oprócz możliwości komunikowania się ustnie, dla dobrego prawnika niezwykle ważna jest umiejętność pisania dokumentów, od prostych listów po bardziej złożone dokumenty, takie jak pozwy. Osoby wykonujące zawody prawnicze muszą: opanować stylistyczne aspekty pisania, opanować podstawy gramatyki, nauczyć się pisać w sposób zorganizowany i perswazyjny. Chcesz zostać prawnikiem? Sprawdź podstawowe porady: https://www.laws.pl/jak-zostac-prawnikiem-podstawowe-porady
3. Umiejętność negocjowania
Podstawowa umiejętność, którą musi posiadać każdy dobry prawnik, gdyż jest to niezbędny element ich pracy, aby osiągnąć dobre porozumienia między stronami i nie popaść w bardziej uciążliwe procedury.
4. Siła emocjonalna
Być może jedna z najważniejszych cech, nie będąc najbardziej techniczną, każdy dobry prawnik musi mieć wystarczająco dużo siły emocjonalnej, aby pokonać wszystkie problemy, na które jest narażony na co dzień; wiele argumentów, złe nastroje, a nawet zagrożenia.
5. Cierpliwość
Praktyka prawa wymaga dużo cierpliwości, bo czasami trzeba czekać albo na sądy, trybunały lub inne podmioty. Będziesz musiał ćwiczyć cierpliwość, jeśli nie chcesz popaść w rozpacz i nauczyć się czekać godzinami, tygodniami, a nawet miesiącami, zanim zostanie podjęta decyzja.
6. Badania prawne
Dobry prawnik powinien być zawsze na bieżąco z najważniejszymi zagadnieniami dotyczącymi jego zawodu, a także zawsze informować o koncepcjach prawnych, orzecznictwie, opiniach sądowych, przepisach i innych ważnych informacjach prawnych. Dlatego prawnicy muszą opanować umiejętności badawcze, nauczyć się lokalizować i syntetyzować autorytety prawne, opanować interpretację statutów, nauczyć się cytowania i opanować cyfrowe zasoby badań prawnych.